menu

Ningen Shikkaku - Osamu Dazai (1948)

Alternatieve titels: Als Mens Mislukt | 人間失格

mijn stem
4,00 (11)
11 stemmen

Japans
Psychologisch

271 pagina's
Eerste druk: Chikuma Shobō, Tokio (Japan)

Oba Yozo vindt zichzelf een mislukking. Hij is niet in staat om de wereld om zich heen en de emoties van anderen te begrijpen. Eenmaal probeerde hij zelfmoord te plegen, maar dat mislukte. Hij schaamt zich voor zijn leven en distantieert zich steeds verder van de normale samenleving. Hij zou zichzelf niet eens meer menselijk durven noemen.

zoeken in:
avatar van Luka Doncic
5,0
Na (doffe) ellende op een berg, 'Psychologogisch', was doffe ellende in Tokio, 'Psychologisch' misschien niet de beste keuze. Maar niks bleek minder waar!

Wat een wonderlijk, apart, fantastisch boek! Oba Yozo lijkt voor het geluk geboren: zoon van een rijke politicus, ook nog eens begenadigd met goede looks en een onverklaarbare charme.
En toch is deze Yozo een leegloper, zuiplap, mislukkeling, parasiet. Telkens ontfermt er zich weer een nieuwe vrouw over deze verloren ziel en telkens wordt het alleen maar erger en erger. Hoe kan het dat iemand met alle troeven om gelukkig te zijn zo zelfdestructief is en suïcidaal depressief?
Dat vertelt Yozo zelf. We krijgen een inkijk in het hart van deze onmens, want dat hart heeft hij wel degelijk. En dat is uiteraard heel complex: geterroriseerd door angsten, vol onbegrip over de motieven van de mensen, gedoemd om zich eeuwig buitengesloten te voelen. Dus wat een ellende alweer. Maar wat een schrijnende schoonheid zit daarin verscholen! Met taal die nooit de aandacht opeist, verklaart Dazai wat niet te verklaren is. De zeldzame momenten van 'geluk' worden wondermooi verteld. Wanneer Yozo eindelijk een 'soulmate' vindt, is dat gedrenkt in poëzie zonder dat Dazai daar zijn pluim voor boven heeft gehaald. Het staat daar gewoon op het blad.
Op het einde, wanneer het verhaal uitverteld is en er geen geluk of ongeluk meer is, slaakte ik hardop een 'oh' toen ik las: 'ik ben nu 27 jaar'. Zo jong en niks dan ellende gekend.

Iemand met een depressief verleden heeft me ooit gezegd dat je iemand die nooit een depressie heeft gehad niet uitgelegd krijgt, wat je dan precies voelt. Of niet voelt.
Dat weet ik nu ook nog altijd niet… maar I'm getting pretty close.

En laten we vooral niet vergeten: het onbegrijpelijke omzetten in schitterende literatuur, da's wereldliteratuur!

avatar van Naamloos
Ik wist niet dat deze is vertaald. Gelijk besteld!

avatar van Luka Doncic
5,0
Naamloos schreef:
Ik wist niet dat deze is vertaald. Gelijk besteld!


Waar deze site al goed voor is.

Gast
geplaatst: vandaag om 09:48 uur

geplaatst: vandaag om 09:48 uur

Let op: In verband met copyright is het op BoekMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.