
Les Ames Grises - Philippe Claudel (2003)
Alternatieve titel: Grijze Zielen
Frans
Psychologisch / Oorlog
284 pagina's
Eerste druk: Stock,
Parijs (Frankrijk)
Op een ijzige dag in 1917 wordt het gewurgde lichaam gevonden van de mooie, tienjarige Belle de Jour. Jaren later blikt een politieagent uit het Franse stadje terug op deze nooit opgehelderde moord, die ook zijn eigen leven ingrijpend heeft veranderd. Maar hij blikt ook terug op de verschrikkingen van WOI met rijen soldaten die bijna als slachtvee naar het front gestuurd werden en op de sociale situatie in het stadje met notabelen als rechter Mierck en procureur Destinat die in een groot herenhuis, bijna een kasteel, woont.
Schriftjes vertellen over het korte leven van Belle, van hen die haar omringden, van de soldaten die in de Eerste Wereldoorlog op het nabijgelegen slagveld vochten en stierven. Hun levens hingen op verschillende manieren samen met dat van het kleine meisje.
De oude zwerfster in het dorp meent over mensenlevens: ‘Ik heb nog nooit een schoft of een heilige gezien. De dingen zijn nooit helemaal zwart of helemaal wit, alles is grijs. Mensen en hun zielen ook… Je ziel is grijs, behoorlijk grijs, zoals die van ons allemaal…’.
In de roman van Philippe Claudel zijn er twee zielen die ik desondanks wit zou kunnen noemen, éen daarvan is natuurlijk Belle, het meisje met een gezicht als een heilige, die nog geen kwaad kende. Deze personificatie ligt voor de hand. Over de andere ziel wil ik niets zeggen. Dat vertelt de politieagent zelf wel.
Twee andere zielen staan voor mij zonder meer symbool voor het kwaad: walgelijk. Slechtheid in optima forma. En dan heb ik het niet over de twee mogelijke moordenaars. Daarover schrijft de politieagent wanneer hij een eventueel bewijs ontvangt: in een klap zou er een licht zijn geweest dat de één wit zou maken en de ander in het duister zou werpen
De overigen zijn inderdaad grijs te noemen, ik voel begrip, mededogen, erbarmen. Ik voel het voor de fictieve schrijver van het verhaal dat hij voor ‘haar’ schreef. Naar het slot toe voel ik niet alleen hoezeer de woorden door zijn ziel snijden, ik voel ze in mijn hart. Ze benemen m'n adem.
5*
Het verhaal is in balans, maar inhoudelijk weinig opzienbarend. Vrouwen komen er in het boek aanmerkelijk beter vanaf dan mannen, dat valt wel op. Slechts de dood maakt geen onderscheid in geslacht: vrijwel elk personage van enig belang sterft.
Sommige delen zijn wat saaiig, maar wat psyche beschrijft over het einde herken ik wel. Een mooie, emotionele ontknoping. Dat brengt me op 4 kleine sterren.
Ik wou het maar even kwijt.
Na volgende week heb ik eindelijk weer tijd om uitbundig te gaan lezen, dus dan zal ik dit boek ook uit gaan lezen.
Ik wou het maar even kwijt.
Ik hoop dat je de draad goed op kunt pakken en ben heel benieuwd naar je eindconclusie! Want zoals je wel van eRCee en mij zult begrijpen: er staat je nog iets te wachten...
Het verdriet dat bij de schrijver zo diep geworteld zit, zorgt ervoor dat hij de dingen niet alleen op een pijnlijk mooie manier weet te verwoorden, maar er is ook veel (skeptische) humor te vinden, een prachtige beschrijving van de wereld die hem toch zoveel pijn heeft gebracht. Vergelijkingen lijken met kinderlijke eenvoud geschreven te zijn, maar ze weten je toch tot in het diepst van je ziel te raken. Ik heb niet bijgehouden hoe vaak ik een zin las en dacht, nou dit moet ik mijn reactie zetten, zo mooi. Nu kan ik ze wel allemaal gaan citeren, maar het zou ze onrecht doen om ze zo uit hun context te halen, hoe prachtig het ook allemaal is.
En dan de personages: elke man wordt zo omschreven dat je op een bepaald punt wel met ze kunt sympathiseren, ook al is het een klootzak als Matziev. Maar elke vrouw wordt zo omschreven dat je er spontaan verliefd op zou worden; volmaakte perfectie. Al het ongeluk komt van mannen, is de schuld van de mannen en de vrouwen zijn de jammerlijke slachtoffers.
Kortom, Grijze Zielen is een meesterwerk dat echt alles in zich heeft: verdriet, schoonheid, pijn, geluk, humor, gruwelen en steeds blijft in je achterhoofd de vraag van 'wie het gedaan heeft'.
4,5* maar ik zit ernstig te twijfelen om net als psyche het gewoon de volle mep te geven en een plaatsje in mijn top 10 te gunnen. Nog even op me in laten werken.
Ik vraag me trouwens af of Claudel een hekel heeft aan - of in ieder geval genoeg heeft van - alle oorlogsliteratuur, en daarom dit kleine verhaaltje tegen de achtergrond van de Eerste Wereldoorlog heeft laten afspelen.
Al het ongeluk komt van mannen, is de schuld van de mannen en de vrouwen zijn de jammerlijke slachtoffers.
eRCee schreef ook al zoiets. Hoewel BoekMeter en niet MovieMeter: ik
zou ik eens naar Dogville kijken... Vrouwen kunnen er óok wat van...
Kortom, Grijze Zielen is een meesterwerk dat echt alles in zich heeft
4,5* maar ik zit ernstig te twijfelen om net als psyche het gewoon de volle mep te geven en een plaatsje in mijn top 10 te gunnen. Nog even op me in laten werken.
Voor mij gaf het 'alles' in zich hebben inderdaad de doorslag om het een meesterwerk te vinden.
Slaap er nog een nachtje over




Ik heb me twee dagen in Frankrijk ten tijde van de eerste WO gewaand... zo beeldend beschreven dat ik op de dijk in de verte de loopgraven 'zag'. Het 'eerste' einde stelde me al lezend teleur. Nee.... dacht ik... nee, niet doen!... het raadsel moest blijven, vond ik.. en toen bleef het alsnog, gelukkig. Het tweede einde was zo zwart, dat het onbegrijpelijke begrijpelijk werd.
Prachtig, maar niet perfect.
Wat kan die man toch prachtig schrijven

Het boek heeft wel degelijk enkele positieve kanten, maar daar ga ik hier aan voorbij, omdat deze hierboven al afdoende behandeld zijn. Een eerste iets wat het boek voor mij zwak maakte, is dat het inhoudelijk erg arm is. Redelijk goed opgebouwd, maar heeft dit boek eigenlijk ook maar iets substantieel te melden? De werkelijkheid is niet zwart of wit, maar grijs; mensen zijn dit ook (en dus niet categoriek goed of slecht), en onze zielen dus ook grijs. Dat lijkt zowat de eindconclusie van het verhaal. Wel, daar trap je voor mijn part toch wel even keihard een open deur in.
Hiernaast zijn het vooral wat (vaak niet al te boeiende) mijmeringen van een oude man over personages uit zijn verleden, want het 'detectiveverhaal' heeft ook totaal niets om het lijf. Buiten de twist op het einde waarbij de Bretoen toch nog verdacht blijkt is er eigenlijk totaal niets mysterieus aan de toch oh zo belangrijke 'Zaak'.
Daarnaast had ik ook echt problemen met de schrijfstijl. De overvloedig gebruikte metaforen en vergelijkingen deden bij momenten echt mijn tenen krullen. Sommige vond ik zelfs regelrecht belachelijk (probeer later nog wat voorbeelden te geven). Wat mij echter vooral stoorde, was dat Claudel het blijkbaar nodig vond om zo goed als élk hoofdstuk af te sluiten met een of andere zwaarwichtige zin of gedachte. Dit werd na verloop van tijd echt een gimmick, saai en voorspelbaar.
Nipte 2,5*
De torenklokken sneden de tijd in plakken als een dode boomstronk. Haat is een vreemde marinade die vlees een geur van verrotting geeft. Het landschap leek uit een banketbakkerij te komen: overal room en suikerspin. De fabriek die blind van woede brulde als een monster. De sneeuw…viel tegen de ruiten en leek letters op de ramen te schrijven, die als ze nog maar net getekend waren weer smolten en in snelle lijntjes wegstroomden, als tranen op een wang die er niet was. De stoel…. die me doet denken aan een grote, zachte hand waarin ik mij kan verschuilen....
Sommige zijn zo weggelopen uit het dagboek van een verliefde puber. Helaas, ik had er veel van verwacht en er zitten zeker enkele mooie passages in maar dit is geen adembenemend meesterwerk of diepzinnige detectiveroman.

Zo erg is het volgens mij ook weer niet, tenminste niet als je in het verhaal zit.

Niets aan toe te voegen.

Mooie voorbeelden van de schrijfstijl waaraan ik me heb liggen ergeren.
Toch werkt 'Grijze Zielen' behoorlijk goed. Ook al voert Claudel meer karikaturen ten tonele dan hem lief is, zijn boodschap is zuiver (bovendien zonder open deuren in te trappen, aangezien hij niet de pretentie heeft iets nieuws te vertellen) en wordt door middel van de sobere toon van het hoofdpersonage goed overgebracht.
Door slechts met mondjesmaat informatie weg te geven houdt Claudel ook het detective-element in stand, waardoor je verder gaat met lezen, ook al is de moord slechts een bijzaak die het hele boek een bepaalde puls geeft.
Desondanks kijk ik nogal op van de unaniem lovende reacties hier, en in de pers. "Een adembenemend meesterwerk", schrijft het NRC Handelsblad, en daar kan ik het helaas niet mee eens zijn. Claudel is een sfeerschepper in hart en nieren, en vertelt zijn kleine verhaal met verve. Maar of hij ook meer diepzinnige boeken kan schrijven, daar durf ik aan te twijfelen...
3,5*
Het hoofdkarakter heeft namelijk een behoorlijk subjectief uitgangspunt, maar dat bemerk je pas aan het eind van de roman. Allereerst heeft hij zelf ook iets op zijn kerfstok (de zuigelingenmoord), waardoor de negatieve beschrijvingen van bepaalde karakters, waaronder de vraatzucht van Mierck, hypocriet ogen. Hoewel de marteling van Bretoen, onder het toeziend oog van deze rechter, dan wel weer gruwelijk is. Claudet onthoudt zich echter ook hier van makkelijk moralisme, gezien Bretoen wel degelijk de moordenaar kan zijn. Ten tweede laat het boek zien dat het hoofdpersonage een situatie geheel verkeerd kan inschatten. Ik heb het dan met name over schoollerares Lysia. Schijnbaar een opgewekte, gelukkige vrouw, ofschoon haar brieven iets anders laten zien. Deze briefwisseling vormt het hoogtepunt van het boek, mijns inziens!
Uiteindelijk blijf ik met vragen achter. Wie was schuldig? Zijn bepaalde personages de belichaming van het kwaad, of kennen we hun beweegredenen niet. Ziet het hoofdkarakter het allemaal juist, of is zijn blik gekleurd? Deze onzekerheid lijkt nou precies de bedoeling, hetgeen voor mij aanduidt dat Claudel een zeer geslaagde en gelaagde roman heeft geschreven. 4.5*
Dat alles maakt het geheel voor mij wat onvolwassen (en de titel een beetje ironisch)...