
The Haunting of Hill House - Shirley Jackson (1959)
Alternatieve titels: Het Spookhuis op de Heuvel | The Haunting | De Geesten van Hill house
Engels
Griezel / Psychologisch
246 pagina's
Eerste druk: Viking Press,
New York (Verenigde Staten)
Doctor John Montague, een professor die gefascineerd wordt door paranormale verschijnselen, wil Hill House onderzoeken, dat bekend staat als spookhuis. Hij verzamelt een aantal 'assistenten', mensen die eerder in hun leven te maken hebben gehad met ongewone verschijnselen, rondom zich om een tijd in het huis door te brengen en te zien wat er gebeurt. Het huis, dat door de familie Crain werd gebouwd, was echter al bij de aanvang een 'ongelukkig huis', en het maakt ook nu zijn reputatie waar.
De hele film uit 1999 wijkt af van het boek. De film heeft heel mooie plaatjes, maar de rest is het een mengelmoesje van Victoria Holt, Stephen King en Pinkeltje.
Het boek opent al met een prachtige eerste alinea die de toon en de sfeer van het boek eigenlijk direct typeert.
No live organism can continue for long to exist sanely under conditions of absolute reality; even larks and katydids are supposed, by some, to dream. Hill House, not sane, stood by itself against its hills, holding darkness within; it had stood so for eighty years and might stand for eighty more. Within, walls continued upright, bricks met neatly, floors were firm, and doors were sensibly shut; silence lay steadily against the wood and stone of Hill House, and whatever walked there, walked alone.
Ik vind het sowieso een erg mooi en beeldend beschreven verhaal. De beschrijvingen van het imposante Hill House gaven mij oprecht de kriebels; heel knap als een auteur dat weet te bereiken. Ook de karakters zijn erg levendig, al had ik helaas niet echt veel binding met hoofdpersoon Eleanor, die ik maar net wat te zweverig en vreemd vond, maar dat zal horen bij de periode waarin dit boek is gepubliceerd.
Ook het huis kan als een personage beschouwd worden, met al zijn vreemde hoeken en kamers. Het zorgt voor een sterke onderhuidse spanning, waarbij al snel de vraag rijst of het daar wel echt spookt of dat de menselijke psyche een spelletje speelt. De plot zelf is vrij rechttoe rechtaan: een onderzoeker nodigt drie mensen uit in Hill House, om op zoek te gaan naar bewijs voor paranormale gebeurtenissen, maar de manier waarop het verhaal gebracht wordt, is allerminst simplistisch. Er worden zeer spannende passages afgewisseld met mooie dialogen en memorabele quotes, al schiet Jackson hier en daar wat door, met name met Eleanor.
Richting het einde toe werd het wel iets minder; de sfeer was niet meer zo sterk als voorheen en de dialogen gaan een beetje de vreemde kant op af en toe. Het einde zelf is totaal anders dan de beroerde remake uit 1999 door Jan de Bont. Het boek eindigt in mijn ogen stukken beter, zij het wel vrij abrupt. De cirkel voelt rond aan, maar er blijft genoeg ruimte over voor eigen interpretatie.
Uiteindelijk kan ik niets anders concluderen dat The Haunting of Hill House een klassieker is. Niet eens zozeer in het horrorgenre, want het verhaal heeft veel meer te bieden dan horror alleen. Shirley Jackson schrijft erg sterk en schept met Hill House een bijzonder huis dat mij een paar keer de stuipen op het lijf wist te jagen. Af en toe voelt het wel enigszins gedateerd aan, vooral in het doen en laten van hoofdpersoon Eleanor, maar dat kan de pret absoluut niet drukken.
* * * *

Hell House - Richard Matheson
A Stir of Echoes - Richard Matheson
The Tower - Simon Clark
The House of Lost Souls - F.G. Cottam
The Waiting Room - F.G. Cottam
The City of Masks - Daniel Hecht
The Woman in Black - Susan Hill
The Secret of Crickely Hall - James Herbert
Haunted - James Herbert
The Ghosts of Sleath - James herbert
The Turn of the Screw - Henry James
The Shining - Stephen King
Burnt Offerings - Robert Marasco
The Amityville Horror - Jay Anson
666 - Jay Anson
The Elementals - Michael McDowell
Satan's Snowdrop - Guy N. Smith
House of Skin - Jonathan Janz
The House that Jack Built - Graham Masterton
Flesh Gothic - Edward Lee
The Unseen - Alexandra Sokoloff

Dit boek moet je lezen net als ik destijds de eerste keer: 's avonds alleen in een heel groot huis van vier verdiepingen.

Werkt het ook in een groot huis van 3 verdiepingen PeterW?
Gisteravond besteld, ik ga het binnenkort wel meemaken (gezellig, onder de kerstboom)

Ik merk dat je gelijk hebt Peter. Net was ik verdiept in dit boek. Niet dat er echt enge dingen werden beschreven, het was meer de sfeer die zich meester van me maakte... Komt ineens m'n dochter totaal onverwachts de woonkamer binnen stuiteren. Van pure schrik zou ik bijna ter plekke bezwijken, pff.
Ik merk dat je gelijk hebt Peter. Net was ik verdiept in dit boek. Niet dat er echt enge dingen werden beschreven, het was meer de sfeer die zich meester van me maakte... Komt ineens m'n dochter totaal onverwachts de woonkamer binnen stuiteren. Van pure schrik zou ik bijna ter plekke bezwijken, pff.
'Ja, Shirley jackson werkt op je zenuwen...

Geregeld vond ik het verhaal beklemmend en zat ik niet op m'n gemak op de bank. "Hoor ik nou iets boven?" Die gedachte is me een paar keer overkomen. Super knap als een schrijver/schrijfster dat weet te bereiken bij een volwassen (nou ja...) man van 34 jaar! ?
Geregeld vond ik het verhaal beklemmend en zat ik niet op m'n gemak op de bank. "Hoor ik nou iets boven?" Die gedachte is me een paar keer overkomen. Super knap als een schrijver/schrijfster dat weet te bereiken bij een volwassen (nou ja...) man van 34 jaar! ?
Dat is nu precies de reden waarom ik dit soort boeken of films liever mijd, met dit verschil dat ik bij een film nog tegen de ander - want vanzelfsprekend kijk ik die niet alleen - kan roepen "Is het weg? Is-het-weg ?!"

Dat is nu precies de reden waarom ik dit soort boeken of films liever mijd, met dit verschil dat ik bij een film nog tegen de ander - want vanzelfsprekend kijk ik die niet alleen - kan roepen "Is het weg? Is-het-weg ?!"

Mijn vrouw roept dat ook altijd ?
The haunting of Hill House – Shirley Jackson | Lalagè leest - lalageleest.nl
@haunting Zou je hoofdletters willen gebruiken en je tekst nog eens nalezen op taalfoutjes enzo? Want dit is echt onleesbaar...
The Haunting of Boekmeter.
keek er zo naar uit om dat reeds 3 verschillende film heb gezien 3 van de twee vond ik persoonlijk erg goed de 3 goed maar niet overdreven en die is in samenwerking met Stephen king gefilmd. en nog het boek nog de verfilming is totaal geslaagd. de film met de titel the legend of hell house 1977 zou stukken beter geweest zijn want de film is niet zoals haunted van jan de bont naar het boek van Shirley Jackson.
'The Legend of Hell House' heeft hier helemaal niks mee te maken. Die is gebaseerd op het boek van Richard Matheson.