menu

The White Queen - Philippa Gregory (2009)

Alternatieve titels: De Rozenkoningin | The Cousins' War #1 | The Plantagenet and Tudor Novels #2

mijn stem
3,60 (5)
5 stemmen

Engels
Historisch

400 pagina's
Eerste druk: Simon & Schuster, Londen (Verenigd Koninkrijk)

In Engeland woedt de 'War of the Roses'. Elizabeth Woodville, van het huis van Lancaster - de rode rozen - raakt haar man in de oorlog kwijt. Ze hertrouwt echter met Edward IV, van het huis van York - de witte rozen - en samen moeten ze de troon zien te behouden.

zoeken in:
avatar van manonvandebron
4,5
Dankzij Philippa Gregory ken ik de stamboom van de Engelse dynastieën in de vijftiende eeuw inmiddels beter dan die van de huidige Belgische dynastie. Opmerkelijk aan de Rozenoorlog is dat het niet om twee afgescheiden clans ging die elkaar bestreden om de troon, maar om twee takken van dezelfde familie. De Lancasters en de Yorks waren neven en nichten van elkaar. Door heerszucht gedreven wisselde er al eens iemand van kamp en was het niet altijd duidelijk bij wie iemands loyaliteit lag. Broers bestreden elkaar; vrouwen werden uitgehuwelijkt aan vijandige kampen.

Het hoofdpersonage is Elizabeth Woodville. Wijlen haar eerste echtgenoot sneuvelde op het slagveld voor de Lancasters, maar daarna trouwde ze met koning Edward IV van York. Dat huwelijk wordt als stormachtig voorgesteld, maar met momenten van liefde. Snoodaards van dienst zijn de rijke veldheer Warwick, Margaretha van Anjou en Edwards broers George en Richard. Laatsgenoemde werd door Shakespeare als schurk voorgesteld in Richard III, maar hier is z'n rol veel dubbelzinniger. Hij heeft effectief de moeder van Elizabeth Woodville van hekserij beschuldigd. Voor Philippa Gregory was dat de aanleiding om een momenten van helderziendheid en occultisme in te lassen. Hierdoor krijg je een mengeling van historische realiteit met magische en geromantiseerde elementen. Met haar vlotte, passionele schrijfstijl slaagt ze erin die historische personages tot leven te brengen, zodat ze meer worden dan namen uit een stoffig geschiedenisboek.

avatar van H€yoka
3,0
In dit boek ligt de nadruk meer op het historische dan op het romangedeelte. De feiten worden allemaal keurig neergeschreven maar het diepere gevoel, de karakterontwikkeling ontbreekt grotendeels. Op zich geen probleem, het is ook verre van een leerboek, maar de echte romanciers onder ons zullen dit waarschijnlijk te droog vinden.

Verder kan ik er weinig over zeggen. Nergens vliegt het verhaal uit de bocht, evengoed wordt het nergens sprankelend. Een gemiddeld werk en dus logischerwijze 3*

Gast
geplaatst: vandaag om 07:40 uur

geplaatst: vandaag om 07:40 uur

Let op: In verband met copyright is het op BoekMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.