Het Diner - Herman Koch (2009)
Nederlands
Sociaal
296 pagina's
Eerste druk: Anthos,
Amsterdam (Nederland)
Twee echtparen gaan een avond uit eten in een restaurant. Ze praten over alledaagse dingen, dingen waar mensen tijdens etentjes over praten: werk, de laatste films, de oorlog in Irak, vakantieplannen, etcetera. Maar ondertussen vermijden ze waar ze het eigenlijk over moeten hebben: hun kinderen. De twee vijftienjarige zoons van beide echtparen, Michel en Rick, hebben samen iets uitgehaald wat hun toekomst kan verwoesten. Tot dusver zijn alleen vage beelden van de twee in Opsporing Verzocht vertoond en zit het onderzoek naar hun identiteit vast. Maar hoe lang nog? Twee mannen, twee vrouwen, twee zoons - wie durft een beslissing te nemen over de toekomst van zijn eigen kind? Wat het nog ingewikkelder maakt is dat de vader van een van de jongens de beoogde nieuwe minister-president van Nederland is.
Het verhaal zit goed in elkaar. Spannend en vol onverwachte wendingen.
Over de absurde naar ziekelijkheid neigende liefde voor het eigen kind.
Het boek begint wat stroef. Pas in de laatste honderd bladzijden beginnen de zinnen beter te lopen en wordt het een samenhangend verhaal.
Het gewelddadige gedrag van de zoon wordt afgedaan als veroorzaakt door een genetische afwijking en dat wordt ook meteen opgevoerd als reden om het kind, en niet de maatschappij te beschermen (de vader heeft dezelfde afwijking). Het kind wordt niet behandeld of opgevoed en er werd niet gekozen voor een abortus (interessant in dit verband is de passage over het werkstuk over de doodstraf).
Dat roept veel vragen op, wat positief is. Maar het boek gaat (volgens mij) niet over gewelddadige kinderen in het algemeen. En dat is dan weer verwarrend.
Die vergelijking die je maakt over het doodstrafwerkstuk en de abortus vind ik mooi gevonden. Ik had me het nog niet zo gerealiseerd maar je slaat natuurlijk de spijker op z'n kop. Want misschien zijn Michel en Paul volgens hun eigen stelling wel misdadigers waar al eerder iets aan had moeten worden gedaan.
Het wekt op amusante wijze de nieuwsgierigheid op.
Het verwarrende einde geeft me wel een "raar end-gevoel".
Toch graag gelezen.
Als het verhaal zich ontwikkelt kom je echter tot de conclusie dat die hoofdpersoon helemaal niet de jofele droge kerel is, waarmee je gerust zo nu en dan een biertje zou willen pakken. Het is een panische, licht psychopatische misantroop. Daar zit wat mij betreft het meesterschap van deze roman. Daarnaast leest het boek natuurlijk als een trein, is het enorm grappig (altijd fijn als je door een boek hardop moet lachen) en ook nog spannend.
Het verwijt dat door sommigen hier wordt gemaakt, dat niet naar de ethische kant wordt gekeken, onderschrijf ik daarom ook niet. De slimme ontwikkeling in de personages, de knappe dialogen: zij vormen de spil van dit o zo leuke boek.
Nice Guy Eddy : “C’mon throw in a buck”
Mr.Pink :”Uh-huh. I don’t tip”
Nice guy Eddy: “Whatdaya mean, you don’t tip?
Mr. Pink: I don’t believe in it.
Weet iemand wat de betekenis is van het motto van dit boek?
Nice Guy Eddy : “C’mon throw in a buck”
Mr.Pink :”Uh-huh. I don’t tip”
Nice guy Eddy: “Whatdaya mean, you don’t tip?
Mr. Pink: I don’t believe in it.
Dit is een dialoog uit de beginscéne van 'Reservoir Dogs', een film van Quentin Tarantino.
Reservoir Dogs
Ja dit wist ik, maar ik wil graag weten wat de achterliggende gedachte is van dit motto in verband met het boek...
Begrijp me niet verkeerd. Het is best een leuk boek. Koch schrijft aardig met hier en daar eens een leuke kwinkslag. De eerste honderd pagina's heb ik zelfs in een razendsnel tempo verslonden om te weten waarom dat diner nu plaatsvindt. Wanneer dat eenmaal bekend is, valt het boek gestaag verder neer om te eindigen met een vrij ridicule afloop. De grootste vraag na het lezen van dit boek blijft echter waarom Nederland (& Vlaanderen) hier zo massaal voor vallen? Wat maakt dit boek nou zo populair?
Koch was voorheen geen bestsellerauteur en had dus nog niet de literaire achterban waarvan hij nu kan profiteren met de verkoop van "Zomerhuis met Zwembad". Is het dan dat thema dat bij de bevolking aanslaat: Wat zou een ouder doen om zijn kind te beschermen? Misschien moet ik dan zelf al kinderen hebben om ten volle te genieten van het boek. Toch ga ik wat dit punt betreft akkoord met Arnold Heumakers' kritiek in DWDD: Dat de verteller een lichte psychotische afwijking heeft, maakt hem afstandelijker. Je kan je er moeilijker als ouder mee identificeren. Zo wordt het hele thema eigenlijk een ver-van-je-bed-show.
Ik eindig met 3*.
Die loftrompet mag wat mij betreft ook bij het oud ijzer. De hoofdpersoon is een misantropische zeurkous zonder zelfspot. Hij zou beter van de brug af kunnen stappen en zo de lezer z'n gewauwel kunnen besparen.
Hier ben ik het dus helemaal mee eens. Wat een irritant, zelfgenoegzaam figuur. Om de zoveel pagina's weer van die zogenaamde gevatte vergelijkingen. Het dieptepunt was toch wel zijn gezeur over zelfgenoegzame urinestralen. Als er iemand is die het verdient om in de fik te worden gestoken dan is het Paul Lohman wel.
Ongelofelijk dat dit soort boeken bestsellers kunnen worden.
Vind het plot juist wel goed; alles overhebben voor je kind, wat hij ook op zijn kerfstok heeft. En dat de appel bepaald niet ver van de boom valt.
Zwakker vind ik de gedachte dat de ik-persoon aan een ziekte zou leiden, die zijn gedragingen zou verklaren. Ik vind de 'ziekte' een stuk minder 'beangstigend' dan een ongecontroleerde en desastreuze geest, waartegen geen kruid gewassen is.De medicijnen overigens worden hem voorgeschreven door een psycholoog. Dat deugt natuurlijk niet - daar heb je toch echt een heuse psychiater voor nodig.
Toch een boek dat weer eens laat zien dat beschaving een heel dun laagje is - onder de juiste omstandigheden blijft er niets van over. Bij niemand.
Vind het plot juist wel goed; alles overhebben voor je kind, wat hij ook op zijn kerfstok heeft. En dat de appel bepaald niet ver van de boom valt.
Lijkt me eerder een thema of een motief dan een plot.
Daarentegen niet geweldig goed geschreven, met vaak ongeloofwaardige dialogen.
Ergerlijk vond ik het weglaten van bepaalde namen (ziekte van Claire,
scholengemeenschap); waarom???
3*
Het verhaal lijkt op het eerste zicht niet bijster speciaal (twee koppels die uit eten gaan), maar naarmate de auteur meer en meer onthullingen naar voren brengt omtrent de reden waarom de twee koppels dineren en wat datgene is waar ze zo dringend over moeten spreken, raak je als lezer snel verstrikt in deze intrige en na een relatief 'saai' begin, ontpopt de roman zich tot dat wat men wel eens een 'pageturner' noemt.
Toch deed het hele verhaal af en toe wat geforceerd aan. Plotseling spit de auteur in het verleden van het hoofdpersonage en komt er een hele 'blabla' rond de een of andere erfelijkheidsstoornis... Ook de ontknoping was wat teleurstellend in die zin dat die heel erg overdreven was en toch nogal ongeloofwaardig.
Het verhaal is in een gemakkelijke stijl geschreven, waardoor het dan ook niet verwonderlijk is dat je dit boek in twee uren met gemak kunt uitlezen.
Alle postieve en negatieve kritieken tegen elkaar afgewogen: 3,0*
Voorlopig valt het niet mee. De dialogen zijn vaak tenenkrommend en het geheel staat vol met overbodige informatie waarin elke vorm van subtiliteit ontbreekt dat het nogal vermoeiend lezen is.
Gelukkig is het niet zo dik dus het definitieve oordeel zal snel volgen.
Inderdaad: Hoe enggeestig toch !

NY Times maakt gehakt van Het Diner van Herman Koch :: nrc.nl
