Professor Pim, althans toen dit boekje uitkwam. Ik kijk nog weleens interviews en debatten terug uit die tijd en lees over hem en denk: waar maakte men zich zo druk over. Fortuyn zou qua integratiestandpunten ergens in de rechtervleugel van de PvdA passen (en dat bedoel ik zonder overdrijving, Fortuyn was bijvoorbeeld voor een generaal pardon). En de beste man riep in ieder geval nog dingen op basis van intellect en sociologie, niet op basis van de onderbuik. Zo ook dit boek waar weinig onderbuik in zit maar dat inhoudelijk qua onderbouwing ook wel vaak rammelt.
Fortuyn komt met een interessante stelling dat de Vader en Moeder (letterlijk bedoeld, maar ook als metafoor, de Vader mag ook vrouw zijn en vice versa, al twijfel ik in hoeverre hij dat echt meent) uit de samenleving zijn verdwenen en komt met een cultuur-historische uiteenzetting waarom dat zo is gebeurd. Maar daar neemt hij soms wel erg grote stappen. Op meer vlakken trouwens, zo stelt hij dat de Kerk (en daarmee onze Joods-Christelijke cultuur) nooit zorgt voor multiracialiteit en multiculturaliteit. Een gewaagde uitspraak die nergens verder onderbouwd wordt.
Buiten dat maakt hij nooit echt helemaal duidelijk waarom die Vader en Moeder nodig zijn. En de normen en waarden waar hij het steeds over heeft, welke zijn dat dan precies? Gevoelsmatig volg ik hem wel, maar ik had graag wat meer wetenschappelijke onderbouwing gezien. Dit is meer filosofisch van aard (verwijzingen naar onderzoeken of andere boeken dan die van hemzelf zitten er ook nauwelijks in) dan wetenschappelijk. Ook haalt hij er allerlei dingen bij die niet echt worden uitgewerkt, onder meer de migrantenstromen.
Soms komt hij wel met prikkelende punten die ook qua gedachten goed zijn uitgewerkt. Dat de verzorgingsstaat bijvoorbeeld leidt tot armoede en afstand. Want je moet belasting betalen, en die drukt per definitie zwaar op de armste schouders. En daarnaast heb je een bureaucratisch geheel nodig dat afstand schept naar de hulpbehoeftigen. Ook is volgens hem de fiets belangrijk geweest voor de ontwikkeling. Hierdoor konden jongens en meisjes gaan dansen in naburige dorpen en steden en zo kennis maken met de cultuur buiten hun eigen kleine gemeente. Ook hier mist een echte wetenschappelijke onderbouwing, maar in dit geval prikkelt het genoeg.
Verder is dit ding erg droog opgeschreven. Wel goed leesbaar, maar iets meer schwung erin had wel gemogen. 2,5*