menu
poster

Wij Zijn de Tijden: Geschiedenis in Crisistijd. Huizinga-Lezing 2024 - Beatrice de Graaf (2024)

Alternatieve titel: Huizinga-Lezing #53

mijn stem
geen stemmen

Nederlands
Historisch / Ideeënliteratuur

94 pagina's
Eerste druk: EW, Leiden (Nederland)

Dit is de geannoteerde en uitgebreide tekst van de 53ste Huizinga-lezing die hoogleraar geschiedenis Beatrice de de Graaf donderdagavond 12 december 2024 heeft uitgesproken in de Stadsgehoorzaal in Leiden. In haar lezing, getiteld ‘Wij zijn de tijden. Geschiedenis in crisistijd’ breekt Beatrice de Graaf een lans voor een bezielende en verhalende vorm van geschiedenis vertellen. Zeker in tijden van crisis heeft een samenleving hoopvolle verhalen nodig om grip te krijgen op de rauwe werkelijkheid. Zij gaat daarbij dieper in op hoe kerkvader Augustines én haar grote voorbeeld historicus Johan Huizinga zelf geschiedenis niet als een wetenschappelijk tijdverdrijf zagen, maar hun publiek via pakkende beelden moreel wilden aansporen.

zoeken in:
avatar van Raspoetin
Over moed en hoop: lessen uit de geschiedenis - Beatrice de Graaf in Buitenhof - YouTube
In tijden van crisis en onzekerheid zijn hoopvolle verhalen nodig om grip te krijgen op de rauwe werkelijkheid. Daarover sprak hoogleraar geschiedenis van internationale betrekkingen in Utrecht Beatrice de Graaf tijdens de prestigieuze Johan Huizinga-lezing. Een gesprek over kardinale deugden als basis voor goed leiderschap, omgaan met onzekerheid en dreiging en lessen uit de geschiedenis.

avatar van Raspoetin
Oude woorden, nieuwe wereld. Aflevering 1: Beatrice de Graaf | OVT Zomers | NPO Luister
De wereld verandert. Wie het nieuws volgt of gewoon om zich heen kijkt, kan zich verloren voelen. Maar de spiegel van de geschiedenis kan helpen om het nu te begrijpen.   

Daarom vraagt OVT deze zomer in de serie ‘Oude woorden, nieuwe wereld’ aan zes schrijvers en denkers welk historisch boek hen helpt de wereld van nu te begrijpen. Zes denkers en schrijvers laten hun licht schijnen op de kwesties van nu, met de woorden van toen.Aflevering 1: Beatrice de Graaf over 'In de schaduw vanmorgen' van Johan Huizinga.
Indrukwekkend erudiet gesprek over een vergeten historicus.

avatar van Raspoetin
Johan Huizinga een baken van hoop voor deze tijd? Beatrice de Graaf en de orthodox-protestantse toe-eigening van Nederlands beroemdste historicus | Wim Berkelaar - wimberkelaar.com
[Beatrice de Graaf] raadde me aan haar (geannoteerde) Huizinga-lezing te lezen. Dat deed ik en ik werd getroffen door de overeenkomsten en verschillen tussen De Graaf en andere betrekkelijk recente orthodox-protestantse beschouwers van Huizinga. De Graaf ziet in Huizinga een gids die momenteel troost en uitzicht kan bieden, nu we weer leven in ‘crisistijd’. Een overzicht van de recente orthodox-protestantse betrokkenheid op – en de toe-eigening van Johan Huizinga.

avatar

Gast
geplaatst: vandaag om 15:40 uur

avatar

geplaatst: vandaag om 15:40 uur

Let op: In verband met copyright is het op BoekMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.