menu
poster

Hadiqat Alsiyqan - Mahmoud Jouda (2020)

Alternatieve titels: Een Tuin voor Verloren Benen: Roman uit Gaza | حديقة السيقان | Stemmen uit Gaza #1

mijn stem
3,00 (1)
1 stem

Arabisch
Oorlog / Sociaal

175 pagina's
Eerste druk: Maktabat kuli Shih, Haifa (Israël)

In 2018 en 2019 trokken duizenden inwoners van de Gazastrook iedere vrijdag naar het afscheidingshek op de grens met Israël. Met dit protest, dat bekendstaat als de Mars van de Terugkeer, eisten ze het recht op om terug te keren naar de dorpen en steden waar ze tussen 1947 en 1949 uit waren verdreven. De Mars van de Terugkeer begon aanvankelijk vreedzaam. Families zetten tenten op; velen ontmoetten elkaar na jaren weer voor het eerst. Er heerste een feestelijke sfeer, totdat de stemming omsloeg. Israëlische soldaten schoten met scherp op de demonstranten, veelal jonge mannen. Meer dan tweehonderd Palestijnen werden gedood en bijna achtduizend raakten er gewond. Sindsdien werd het straatbeeld in Gaza bepaald door mannen en vrouwen op krukken en in rolstoelen. In ‘Een tuin voor Verloren Benen’ zoekt de verteller de gehandicapten op, zoals de werkloze Nadir, die dagelijks naar het hek gaat om het verdriet van zijn vader om zijn verloren toekomst niet te hoeven zien. Zijn nicht Nadia, die in haar gezicht is geschoten. Of zijn goede vriend Hassan, die van zijn moeder een schoen aangereikt krijgt voor een voet die hij niet meer heeft. Het resultaat is een schrijnend en indringend verslag van een vergeten episode.

zoeken in:
avatar van Sol1
Sol1 (moderator)
Let weer op de spoilers in de teksten van de drie websites hieronder.

Van de website van de Nederlandse uitgever Jurgen Maas in Amsterdam bij dit boek:
De Palestijnse literatuur is, op een paar klassieke werken na, nagenoeg onbekend in Nederland en Vlaanderen. Dat geldt nog meer voor literatuur uit Gaza. Uitgeverij Jurgen Maas en Ingrid Rollema, directeur van de Hope Foundation, zullen de komende vijf jaar ieder jaar ten minste één niet eerder in het Nederlands verschenen Palestijnse roman publiceren.
Jurgen Maas werkt daarbij samen met vertaalster Djûke Poppinga en een team van literaire specialisten in Gaza.

Recensie van 6 juni 2024 door Dietske Geerlings op de site van literair weblog Tzum:
Tzum | Recensie: Mahmoud Jouda – Een tuin voor verloren benen
Je zou willen dat alles maar een droom was.

Recensie van 16 mei 2024 door Esha Guy Hadjadj op de site van NRC (let op: €):
Weerzinwekkende én verslavende getuigenissen uit Gaza van de gevluchte schrijver Mahmoud Jouda - NRC
Mahmoud Jouda verzamelde verhalen van Gazanen die bij het grenshek werden geraakt door Israëlische scherpschutters. Het resultaat is een roman die dwingt te blijven kijken.
Score NRC: •••• van de vijf maximale.

Recensie van 27 augustus 2024 door René Leverink op de site van Literair Nederland:
Toen Gaza nog gewóón een hel was
De ik-figuur en verteller uit de roman wordt door iedereen als een begenadigd schrijver beschouwd:
‘iets in mij dreef me ertoe naar de verhalen van deze mensen te luisteren’. Die verhalen liegen er niet om.

avatar van Donkerwoud
3,0
geplaatst:
Geamputeerde trots

In 'Een Tuin Voor Verloren Benen' (2020) vraagt de ik-verteller zich af of hij zijn eigen lijf en leden in de waagschaal wil stellen voor het Palestijnse verzet. Nog voor de gebeurtenissen rond 7 oktober was er de zogenaamde 'Mars van de Terugkeer', waarbij Israëlische soldaten op scherp schoten om demonstranten de mond te snoeren. Wat voor hoopvolle Gazanen aanvankelijk begon als een sprankje verzet tegen het schrijnende machtsoverwicht, liep uit op een vernederende realiteitscheck. Het protest zou 200 Palestijnen het leven kosten en rond de 8000 mensen raakten gewond. De Gazaanse auteur Mahmoud Jouda tekent de getuigenissen op van achterblijvers wiens ledematen werden weggeschoten met dumdumkogels. Of van de mensen die plotseling moesten zorgen voor gehandicapte familieleden en vrienden. Welk extra leed droegen deze Gazanen op een plek zonder specialistische zorg of enige vorm van psychische hulp!?

'Een Tuin Voor Verloren Benen' (2020) is alleszins een gruwelijke en macabere roman. Jouda laat geen passage onbenut om te focussen op amputaties, rottende wonden, operaties met weinig verdoving en mensen die hun geslachtsdelen verliezen. Het schetst een immens grimmig beeld van Gaza als een plek waar zelfs de ik-verteller naarstig weg probeert te komen van menselijk lijden. Het is teveel. Te hopeloos. Te onmogelijk om er iets aan te veranderen. De jonge professor wil zijn intellectuele vermogens inzetten om schoonheid te creëren en kennis te vergaren. Niet steeds geconfronteerd worden met de eigen gevangenschap van lichaam en geest. Het defaitistische wereldbeeld van de ik-verteller vormt een contrast met z'n jeugdvriend Hassan, die nog steeds gelooft dat de 'Mars van de Terugkeer' betekenis heeft. Het ultieme verlies is wanneer je je menselijkheid verliest, zeker richting de gehandicapte Gazanen die verder moeten na hun opoffering.

In Gaza liggen de gedeelde trauma's op straat. Zo vertelt een medepassagier tijdens een taxiritje of een toevallige notenverkoper zomaar een triest verhaal over iets of iemand wat ze hebben verloren. Ik waardeer de journalistieke insteek waarmee Jouda anekdotes van gewone Gazanen heeft verwerkt in het narratief. Zulke wrange en pijnlijke verhalen geven 'Een Tuin Voor Verloren Benen' (2020) absoluut een bepaalde authenticiteit. Al moet ik eerlijk zeggen dat Jouda zijn eigen literaire stijl nog niet heeft geperfectioneerd. De existentiële twijfels van de ik-verteller over zijn eigen rol in het verzet zijn interessant, maar door diens afstandelijke positie als toeschouwer voelen de gruwelijkheden tegelijkertijd een tikkeltje droog en repetitief. Het levert weinig psychologische diepgang op als dierbaren van de ik-verteller hun ledematen verliezen tijdens de demonstraties.

Toch is het duidelijk waarom Mahmoud Jouda een schrijver is om in de gaten te houden. Hij bouwt met 'Een Tuin Voor Verloren Benen' (2020) op naar een genadeloze climax waarin werkelijkheid en fictie bij elkaar komen. Waar verzet, hoop en verlangen botsen met de bikkelharde realiteit. Het is voor de ik-verteller misschien onmogelijk om te ontsnappen aan de trauma's uit Gaza, maar hij weet schoonheid te vinden om het menselijke lijden over te brengen aan anderen. Voor even proeven we als lezer aan een Gazaanse stem die nog steeds ongehoord blijft. En ondertussen blijven de Israëlische gruwelijkheden zich maar opstapelen en is hun vrijheidsstrijd hopelozer dan ooit.

(Ik reageer niet op mensen die het boek niet hebben gelezen. Literatuur deel je met medelezers, maar niet met mensen die eigen meningen belangrijker vinden dan literaire werken.)

avatar

Gast
geplaatst: vandaag om 01:58 uur

avatar

geplaatst: vandaag om 01:58 uur

Let op: In verband met copyright is het op BoekMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.